-
Vendor: Jenny Lacika
Again, Essie?
"Rafael tries to save his toys from his baby sister, Essie, by building a wall from shoeboxes, toilet paper rolls, and other household objects in this playful exploration of spatial sense and geometry"--Author: Jenny LacikaISBN-10: 1623542057ISBN-13: 9781623542054Publisher: Charlesbridge PublishingLanguage: EnglishPublished: 05/03/2022Pages: 32Format: HardcoverWeight: 1.00lbsSize:...- $15.99
$15.99- $15.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Sara Levine
The Animals Would Not Sleep!
Celebrate diversity, math, and the power of storytelling It's bedtime for Marco and his stuffed animals, but the animals have other ideas. When Marco tries to put them away, they fly, swim, and slither right out of their bins Can Marco sort the animals...- $16.99
$16.99- $16.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Cinders McLeod
Give It!
In this delightful introduction to simple money concepts, an enthusiastic young bunny discovers how good it feels to use his allowance to help others. Chummy longs to be a superhero. He wants to save the world--or at least Bunnyland--from dragons, so spending his carrots...- $16.99
$16.99- $16.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
A Pair of Socks
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJDoes a polka-dotted sock match a striped sock? A lonely striped sock...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Miguel Tanco
Count on Me
A young girl sees the world differently in this beautiful picture book celebration of math. Everyone has a passion. For some, it's music. For others, it's art. For our heroine, it's math. When she looks around the world, she sees math in all the...- $17.99
$17.99- $17.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Natasha Yim
Luna's Yum Yum Dim Sum
Celebrate diversity, math, and the power of storytelling On Luna's birthday, the whole family goes out for dim sum--but Luna and her brothers can't agree on how to share their pork buns fairly. How can three people divide up five buns? Should some siblings...- $15.99
$15.99- $15.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Cinders McLeod
Spend It!
A charming introduction to simple money concepts in which a bunny learns he can't buy everything he wants with his allowance Sonny gets three whole carrots a week for his allowance and wants to buy everything with it But he soon discovers his money...- $16.99
$16.99- $16.99
- Unit price
- per
-
Vendor: David Lubar
Numbed!
When Logan's class takes a trip to a math museum, his mischievous friend Benedict is sure it will be a boring day--until he discovers a robot and its creator in an off-limits area. The robot proves feisty, and soon both boys get zapped. They...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Shannon Kiebler
The Itty-Bitty, Teeny-Tiny Tumblers Go to School
Inspired by Dr. Karen Fuson's research in Children's Math World, "The Itty-Bitty, Teeny-Tiny Tumblers Go to School" is a motivational and imaginative story about a young student who finds herself making sense of mathematics through storytelling, daydreaming and picture drawing. Along the way, she...- $13.95
$13.95- $13.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Cindy Phan Wong
Clara Perseveres
Do you get frustrated when you're learning something new? Clara does! Follow Clara as she perseveres through problems with the encouragement from her big brother Ben. Sometimes taking a break before returning to the problem later on can help clear the mind.Author: Cindy Phan...- $15.99
$15.99- $15.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Sharon Duke Estroff
The Race Across Anaconda Swamp: A Challenge Island Steam Adventure
Dash across the rainforest swamp with Daniel, Joy, and Kimani in the newest Challenge Island adventure!One of Children Book Council's Hot off the Press picks for May 2022!"For early grade readers who revel in science-based fiction, this is a winning read. Animals, physics, and...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Sara Levine
Los Animales No Se Dormian / The Animals Would Not Sleep
Celebremos la diversidad, las matemáticas y el poder del cuento! Celebrate diversity, math, and the power of storytelling! Ahora en edición bilingüe inglés-español! Es hora de que Marco y sus animales de peluche se vayan a dormir, pero los animales tienen otro plan. Cuando...- $16.99
$16.99- $16.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Tim McKeon
Odd Squad Agent's Handbook
From the universe of the award-winning hit television show Odd Squad, the Odd Squad Agent's Handbook is the book every new recruit receives. It's filled with tips and tricks on how to be the best agent possible, plus secrets of the squad and highlights...- $16.99
$16.99- $16.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Sharon Duke Estroff
The Bridge to Sharktooth Island: A Challenge Island Steam Adventure
For fans of The Magic School Bus and Magic Tree House, new friendships, mysterious forces, and an island adventure awaits in The Bridge to Sharktooth Island as you delve into the mechanics of bridge-building fun!"This story introduces three fifth graders forced to use their...- $18.99
$18.99- $18.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Cinders McLeod
Give It!
In this delightful introduction to simple money concepts, an enthusiastic young bunny discovers how good it feels to use his allowance to help others. Chummy longs to be a superhero. He wants to save the world--or at least Bunnyland--from dragons, so spending his carrots...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Edward Einhorn
Fractions in Disguise: A Math Adventure
Equal parts action and humor add up to a wholly entertaining introduction to simplifying fractions, in this one-of-a-kind math picture book story. When a valuable fraction goes missing, George Cornelius Factor (a.k.a. GCF) vows to track it down. Knowing that the villainous Dr. Brok...- $7.99
$7.99- $7.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Nadvia Davis
Grant Practices Math with Manners
After Grant purchases, a box of his favorite cereal with a $5-dollar bill, he receives his change and a receipt. Upon leaving the grocery store, Grant is made aware by his Mom Ella that he received incorrect change from the cashier. This story shares...- $15.00
$15.00- $15.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Jack the Builder
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJJack the Builder is perfect for teaching counting on, a step toward...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Cinders McLeod
Spend It!
A charming introduction to simple money concepts in which a bunny learns he can't buy everything he wants with his allowance! Sonny gets three whole carrots a week for his allowance and wants to buy everything! But he quickly discovers his money won't go...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Danica McKellar
Ten Magic Butterflies
Learn at home with help from The Wonder Years/Hallmark actress, math whiz, and New York Times bestselling author Danica McKellar using her acclaimed McKellar Math books! Fairies, butterflies, and magic help to make this math-focused board book positively enchanting! Join ten flower friends for...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Super Sand Castle Saturday
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJSuper Sand Castle Saturday is perfect for teaching measuring to first, second,...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Rajani Larocca
Bracelets for Bina's Brothers
Celebrate diversity, math, and the power of storytelling For the Hindu holiday of Raksha Bandhan, Bina is determined to make beaded bracelets for her brothers all by herself. She finds out which colors her brothers like and dislike and sets to work. Working with...- $7.99
$7.99- $7.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Safari Park
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJSafari Park is perfect for teaching solving for unknowns to second, third,...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Joan Holub
Zero the Hero
Zero. Zip. Zilch. Nada. That's what all the other numbers think of Zero. He doesn't add anything in addition. He's of no use in division. And don't even ask what he does in multiplication. (Hint: Poof ) But Zero knows he's worth a lot,...- $21.99
$21.99- $21.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Donald Crews
Ten Black Dots
From Donald Crews, the Caldecott Honor artist and award-winning creator of Truck, Freight Train, and many other classic picture books for young children, this picture book is a fun introduction to basic math concepts.What can you do with ten black dots?One dot can make...- $9.99
$9.99- $9.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Donald Crews
Ten Black Dots
From Donald Crews, the Caldecott Honor artist and award-winning creator of Truck, Freight Train, and many other classic picture books for young children, this picture book is a fun introduction to basic math concepts.What can you do with ten black dots?One dot can make...- $18.99
$18.99- $18.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Virginia Pilegard
The Warlord's Puzzle
A young peasant boy convinces his poor but wise father to enter a contest to solve the warlord's puzzle, which is actually the original tangram. Recommended by the Califorina Department of Education.Author: Virginia PilegardISBN-10: 1565544951ISBN-13: 9781565544956Publisher: Pelican Publishing CompanyLanguage: EnglishPublished: 02/29/2000Pages: 32Format: HardcoverWeight: 0.85lbsSize:...- $17.99
$17.99- $17.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Too Many Kangaroo Things to Do!
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJToo Many Kangaroo Things to Do! is perfect for teaching multiplication to...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Elevator Magic
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJElevator Magic is perfect for teaching subtraction to first through third graders!...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Roslyn H. Banks
Adelaide the Accountant
Follow a week in the life of a tax accountant to see which community helpers in science, technology, engineering, arts, and math careers earn and spend tax dollars! Roslyn's goal for this book is to help children and adults understand that the tax system...- $28.99
$28.99- $28.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
3 Little Firefighters
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJ3 Little Firefighters is perfect for teaching sorting to pre-K through kindergartners....- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Animals on Board
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJAnimals on Board is perfect for teaching adding to first, second, and...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Just Enough Carrots
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJJust Enough Carrots teaches kids to compare quantities. Before learning to add...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Ken Bowser
The Question of the Vomit Vortex: Solving Mysteries Through Science, Technology, Engineering, Art & Math
It's a breezy new day and along with a tempest in a chocolate milk glass, Jesse's presented with a messy new mystery when Dorky Dougy loses his lunch while spinning on the merry-go-round. The big question is, why did the ballistic barf fling outwardly,...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Monster Musical Chairs
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJMonster Musical Chairs is perfect for teaching subtracting one to pre-K through...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Ann Marie Stephens
Arithmechicks Take Away: A Math Story
This playful picture book demonstrates key math concepts to children in a merry story featuring the Arithmechicks, ten math-loving chicks. The Arithmechicks have invited their new friend Mouse for a sleepover. When Mama says it's time for bed, the clever chicks decide it's time...- $17.99
$17.99- $17.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Circus Shapes
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJCircus Shapes is perfect for teaching shape recognition to pre-K through kindergarteners....- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Ann Marie Stephens
Arithmechicks Take a Calculation Vacation: A Math Story
"The Arithmechicks are headed to the beach! Their good friend Mouse is going to compete in a sandcastle contest. The chicks are excited to play all sorts of beach games--including volleyball and surfing--as they cheer on Mouse. Readers are invited to add and subtract...- $12.99
$12.99- $12.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Sharon Duke Estroff
The Race Across Anaconda Swamp: A Challenge Island Steam Adventure
Dash across the rainforest swamp with Daniel, Joy, and Kimani in the newest Challenge Island adventure!One of Children Book Council's Hot off the Press picks for May 2022!"For early grade readers who revel in science-based fiction, this is a winning read. Animals, physics, and...- $18.99
$18.99- $18.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Megan Atwood
Ava Visits the Aquarium: An Odds and Evens Adventure
In Ava Visits the Aquarium, beginning readers learn about the many real-world uses of odd and even numbers in a fun field trip to the aquarium. Follow along as Ava counts pairs of ocean animals and notices odd and even numbers all around her....- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Lisa Goodson
Mia's Mission to be a Mathematician!
5-4-3-2-1 being a mathematician is lots of fun Mia loves counting, calculating, and trying to figure out the world around her. Numbers jump out all around her, and she is fascinated by problem solving. She doesn't act like the other kids her age. Will...- $13.95
$13.95- $13.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Ann Marie Stephens
Arithmechicks Add Up: A Math Story
This exuberant picture book demonstrates key math concepts to children as ten math-loving chicks make a new friend. As the Arithmechicks slide down the slide, swing on the swings, and play hide-and-seek, they don't realize that a lonely mouse is copying them, longing to...- $17.99
$17.99- $17.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Alice Aspinall
Everyone Can Learn Math
Amy is usually a happy and enthusiastic student in grade five who loves to dance, but she is struggling with a tough math assignment. She doesn't think she is good at math because her classmates always get the answers faster than she does and...- $26.99
$26.99- $26.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Nancy Blackwell Bourne
The Line, The Dot, and The Zero
Although the Line, the Dot, and the Zero are all on the same page, they can't quite see the use of each other. They brag, belittle, and bully each other. What happens when they work together? They find that cooperation makes each one of...- $9.00
$9.00- $9.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Megan Atwood
Henry Goes on a Hike: A Skip Counting Adventure
In Henry Goes on a Hike, beginning readers learn about the many real-world uses of skip counting in an exciting outdoor setting. Follow along as Henry learns to skip count the animals and plants around him. Vibrant illustrations and carefully leveled text will engage...- $26.99
$26.99- $26.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Stuart J. Murphy
Henry the Fourth
"Kids, young and old, fall in love with math when they see how real-life and effortless it becomes thanks to these books." --Kimberly D. Mueller, Ed.D., First Grade Teacher, Ashbrook School, Lumberton NJHenry the Fourth is perfect for teaching ordinals to pre-K through kindergarteners....- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Aneta Cruz
Juan Has the Jitters
A story about inclusion, diversity, and the power of math to help one boy with autism thrive among his peers. Juan claps his hands to get his Jitters out. They make his tummy swoosh and swirl. His Jitters happen when there are too many...- $17.95
$17.95- $17.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Eduard Shyfrin
Travels with Sushi in the Land of the Mind
WINNER, 2020 INDEPENDENT PRESS AWARD, Distinguished Favorite, Juvenile Fiction"The children closed their eyes in order to enjoy the sensations more fully and when they opened them again the restaurant had vanished..."Aaron and Stella spend every summer at their grandparents' house, playing on the beach...- $19.99
$19.99- $19.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Megan Atwood
Stella Sells Lemonade: A Subtraction Adventure
In Stella Sells Lemonade, beginning readers learn about the many real-world uses of subtraction at Stella's lemonade stand. Follow along as Stella subtracts glasses of lemonade as she sells them to neighbors and friends. Vibrant illustrations and carefully leveled text will engage young readers...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Megan Atwood
Cara Counts at the County Fair: An Addition Adventure
In Cara Counts at the County Fair, beginning readers learn about the many real-world uses of counting and addition in an exciting county fair setting. Follow along as Cara counts farm animals, visits rides and game booths, adds and spends her tickets, and wins...- $6.99
$6.99- $6.99
- Unit price
- per